Ga naar de inhoud
beeldmerk-RijksoverheidRijkswaterstaatMinisterie van Infrastructuur en Waterstaat
Direct naar
  • Over Noordzeeloket
  • English
  • Sitemap
Noordzeeloket
  • Home
  • Nieuws
  • Functies en gebruik
  • Beleid
  • Beheer
  • Omgeving
  • Publicaties
  • Atlas actueel
  • Over Noordzeeloket
  • English
  • Sitemap
  1. Home ›
  2. Functies en gebruik ›
  3. Windenergie op zee ›
  4. Scheepvaartveiligheid (MOSWOZ) ›
  5. MOSWOZ special september 2025

MOSWOZ special september 2025

Speciale editie nieuwsbrief september 2025

Beste lezer,

Wat zijn de gevolgen van windparken op zee voor de scheepvaartveiligheid? Die vraag stond de afgelopen jaren centraal in het onderzoek van MOSWOZ. Tussen 2020 en 2025 brachten we tal van risico’s in kaart en onderzochten we de effectiviteit van veiligheidsmaatregelen. In deze speciale nieuwsbrief delen we de belangrijkste inzichten uit de verdiepingsnota en het nieuwe beleidsadvies ‘Scheepvaartveiligheid windparken op zee’. Dit beleidsadvies is vooral bedoeld als basis voor toekomstig beleid.

We nemen je mee langs de hoogtepunten van het programma. Eerst delen directeuren Mieke Ohm, Katja Portegies en Nicole Kuipers hun perspectieven op de resultaten. Vervolgens illustreren we de risico’s en de maatregelen op de Noordzee. Tot slot blikken we vooruit. De Noordzee verandert, en dus blijven monitoring en onderzoek ook de komende jaren noodzakelijk.

Aan alle (oud-)collega’s en betrokken partijen die hun kennis en ervaring hebben ingebracht: bedankt!

noordzee_windpark

Jacqueline van den Bosch en Kees Storm, namens team MOSWOZ

Eerste reacties op beleidsadvies positief

MOSWOZ wordt uitgevoerd door Rijkswaterstaat, in samenwerking met onder meer de Kustwacht. Wat vinden directeuren Mieke Ohm en Katja Portegies van Rijkswaterstaat en Nicole Kuipers van de Kustwacht van het nieuwe beleidsadvies?

Eerste reacties op beleidsadvies positief

Windparken vergroten risico’s voor de scheepvaart

Vijf jaar monitoring en onderzoek door MOSWOZ maakt duidelijk dat de risico’s voor scheepvaartveiligheid groter worden met de toename van het aantal windparken. Naast bekende gevaren, zoals aanvaringen, ontstaan er ook nieuwe risico’s die lastiger zijn in te schatten.

Windparken vergroten risico’s voor de scheepvaart

Hoe de overheid nu de risico’s op zee beperkt

Vanaf 2020 zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen, van extra sensoren, operators en noodhulpslepers tot aanvullende verlichtingseisen in windparken. Deze maatregelen werken voor het grootste deel goed, zodat het veilig blijft op de Noordzee. Toch zijn ze op lange termijn onvoldoende om schadelijke gevolgen voor mens, milieu en materieel te voorkomen.

Hoe de overheid nu de risico’s op zee beperkt

Nú samen koersen naar een veilige toekomst op de Noordzee

De risico’s voor de scheepvaart nemen verder toe door de toename en uitbreiding van windparken, zo wordt geconcludeerd in het beleidsadvies. Ook lijken de huidige veiligheidsmaatregelen niet voldoende om in te kunnen spelen op deze toename en op nieuwe risico’s. Lees in dit artikel welke adviezen er zijn voor een veilige toekomst op de Noordzee.

Nú samen koersen naar een veilige toekomst op de Noordzee

Delen
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen op X
  • Download PDF

footer-afzender

Over Noordzeeloket

Dit is het Noordzeeloket. De snelste weg naar overheidsinformatie over de Noordzee. Over hoe de rijksoverheid de Noordzee beheert en hoe de ruimte op de Noordzee is verdeeld. Wat op de Noordzee kan en mag, en welke regels en voorwaarden daarvoor gelden. Waar je moet zijn voor welke vergunning. Welk nationaal en internationaal beleid van kracht is.

Lees meer

Service

  • Toegankelijkheid
  • Cookies
  • Privacyverklaring
  • Copyright
  • Archief

Contact

Heb je een vraag of opmerking? Neem contact op via het contactformulier.